Hareketli Protez Dişler

Hareketli Protez Dişler

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kişilerin ağızlarında çeşitli nedenlere dayalı olarak oluşan estetik bozukluklarda ya da diş kayıplarında yerine konulmuş olan ve kişilere hem estetik açıdan hem de fonksiyonel işlevlerini yerine getirmesi bakımından yapılan tüm uygulamalara Protez (takma diş) denmektedir.

Tam Diş Protezi Nedir?

Damaklı diş protezi olarak da bilinen, ağızda dişlerin olmadığı durumlarda yapılan, alt ve üst damaklara oturan protezlerdir. Damaklı diş protezleri takıp çıkarılan protezler olduğu için kullanımı diğer protezlere göre daha zordur. Alt ve üst çeneye kolayca yerleştirilip çıkarılabilir fakat sabit protez konforu ve çiğneme etkinliğini sağlamaz.

Parsiyel Diş Protezleri (Kancalı) Nedir?

Sabit protez uygulanamayan durumlarda yapılan, dişsiz bölgenin önündeki dişe protez kanca ile tutturulan protezlerdir.
Parsiyel protezler kancalar yardımıyla dişlerden destek alırlar. Takarken ve çıkarırken ilk yapıldığında çok sıkı iken zamanla daha rahat takıp çıkarılır. Sabit protez konforu ve çiğneme etkinliği bu protezlerde de beklenemez.

Sabit Protez Nedir?

Hastanın ağzında kendi dişleri üzerine ya da implant üzerine sabitlenen protezlere sabit protez denir. Kullanım açısından en konforlu protezler sabit protezlerdir.

Hassas Bağlantılı Protez Nedir?

Çoklu diş eksikliğinde kullanılan, tutuculuğunu ağızda kalan doğal dişlerin üzerine yapılan porselen kronlardan alan kancasız (kroşesiz) hareketli protezlerdir.

İmplant Destekli Hareketli Protez Nedir?

Çeneye yerleştirilen 2 ya da 4 implant üzerine bağlantı yapılarak destek alınan hareketli protezlerdir.

Diş Protezleri Nasıl Temizlenir?

Hareketli diş protezleri, gece uyumadan önce çıkarılmalı ve mutlaka temizlenmelidir. Temizliği diş macunu ile yapılmamalıdır. Protezinizi temizlemek için su altında özel fırçalar veya diş fırçası ve sabun kullanabileceğiniz gibi, eczanelerden temin edebileceğiniz temizleme tabletlerini de kullanabilirsiniz.