Diş ve Çene Cerrahisi

Diş ve Çene Cerrahisi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Diş ve çene cerrahisi, çene eklemi ve çene kaslarına ilişkin hastalıklar ve tedavisi ile ilgilenir. Çene eklemi alt ve üst çenenin birleştiği yerdedir ve çene kemiği ve kastan oluşan kompleks bir yapıdır. Çene kaslarının kasılıp gevşemesi ve senkronize şekilde çene ekleminin hareketli bölümlerinin hareketi sayesinde ağız açılıp kapanır, kişi konuşabilir, bir şeyler çiğneyebilir, esneyebilir. Çene kaslarıyla eklemler birlikte çalıştığı için birbirini etkiler.
Örneğin strese bağlı diş gıcırdatma ve kötü duruş kasları zayıf düşürür, bu da alt ve üst çenenin birbirine yaklaşmasına neden olur. Çeneler birbirine yaklaşınca çene ekleminde basınç meydana gelir ve bu basınç alt dişleri yıpratır.
Çene eklemi rahatsızlıkları, baş ve boyun kaslarının bir kısmı, ligamentler (kemikleri bir arada tutan sert bağ dokusu), dişler, yanak, dudak ve tükürük bezlerinden oluşan sistemi etkiler. Çene eklemi ile ilgili şikayetler sadece eklem bölgesinde değil çenelerde, göz, kulak, burun, boğaz bölgelerinde de olabilir.

Gömülü 20 Yaş Diş Çekimi

18 yaşından itibaren çıkmaya başlayan, alt ve üst çenenin en arkasında yer alan üçüncü büyük azı dişlere 20 yaş dişi denmektedir. Her bir yarım çenede birer adet olmak üzere toplamda dört tanedir. Binlerce yıldır insanların yeme alışkanlıklarında gerçekleşen değişimden dolayı ağız ve çene yapısı küçülmüş ve 20 yaş dişleri  var olan çene yapımıza sığmaz duruma gelmiştir. Bir çok kişide 20 yaş dişleri ağızda çıkacak yer bulamadıkları için gömülü kalmaktadır.
Gömülü 20 yaş diş çekimi cerrahi yöntemlerle bu dişlerin çekimi ve buna bağlı sorunların giderilmesi işlemidir. Diş yeterince dışarıdaysa çekimin normal diş çekiminden farkı yoktur. Dişlerin yarı gömük ya da gömük olduğu durumlarda cerrahi işlem gerekmektedir.

Ayrıca kendi sayfasında daha detaylı anlatılmakla beraber implant da cerrahi bir işlemdir ve kliniğimizde başarıyla uygulanmaktadır.