Diş Sıkma ve Gıcırdatma Tedavisi (Bruksizm)

Diş Sıkma ve Gıcırdatma Tedavisi (Bruksizm)

Halk arasında diş gıcırdatma olarak da bilinen ve genellikle uyku sırasında istemsizce çene kaslarının sıkılması sonucu dişlerin birbirine olağan üstü şekilde kuvvet uygulanması olarak anılan bruksizm, tedavi edilebilir bir hastalıktır. Diş sıkması aynı zamanda gün içerisinde de olabilir.


Neden ve Kimlerde Oluşur?
Nedenleri tam olarak bilinmemekle birlikte en fazla stresli durumlarda ortaya çıktığı düşünülmektedir. Bu nedenle modern çağ hastalığı olarak da anılır. Titiz, agresif, aceleci, hassas insanlarda daha çok görülmektedir.

Bruksizm Rahatsızlığının Olumsuz Etkileri Nelerdir?

Bruksizm, dişlerin minelerinde aşınma; dişlerde, ağız içi protez ve implantlarda çatlak veya kırık, diş aşınmalarına bağlı olarak dişlerde hassasiyet, çene eklemlerinde hasar, ileri durumlarda çenenin kitlenmesi, uyku kalitesinde bozukluk, yorgun uyanma gibi hastanın yaşam kalitesini düşürecek pek çok soruna yol açar.

Nasıl Anlaşılır?

 Hastaların çoğunluğu diş sıkması olduğunun farkında değildir.
• Dişlerde aşınma
• Diş yüzeylerinin düzleşmesi
• Çiğneme kaslarında özellikle sabahları yaşanan ağrı
• Baş ağrısı
• Çene ekleminde kıtırtılı seslerin gelmesi
• Yanınızda yatan kişinin duyduğu diş sesleri

gibi durumlar sonucunda hastalık anlaşılır.

Nasıl Tedavi Edilir?

Kesin tedavi için öncelikle bu rahatsızlığa yol açan psikolojik sorunların tespiti ve tedavisi son derece önemlidir. Bu dönemde diş sıkmasını minimize etmek için kullanılan en yaygın yöntem ise sert plastikten yapılmış gece plaklarıdır. Bu plakların yanında bazı durumlarda hastaya belirli bir süre kullanması için reçete ile kas gevşeticiler de verilebilmektedir.

Gece Plağı Ne Zaman ve Nasıl Kullanılmalıdır?

Plaklar mümkün olduğu sürece her gece düzenli olarak yatmadan önce ağza takılmalı ve uyanana kadar ağızda kalmalıdır. Gece su içme gereksinimi duyulduğunda plağın çıkartılmasına gerek yoktur. Şekerli ya da asistli içecekler içileceği ya da bir şeyler yenileceği durumda plak çıkartılmalıdır. Plak takılmadan önce mutlaka dişler fırçalanmalıdır.

Plak Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Hareketli protez temizlemek için kullanılan solüsyonlar plakların temizliğinde de kullanılabilir. Böyle bir solüsyonun olmadığı durumda su ile günlük olarak ovularak yıkanmalıdır. Plaklar üzerinde diş macunu kesinlikle kullanılmamalıdır. Diş macunu içerisindeki bazı maddeler plak üzerinde çizikler oluşturarak bakteri oluşumuna neden olabilmektedir.

Plak Kullanımı Ne Kadar Sürer?

Plağın hekim yönlendirmesi doğrultusunda 3 ila 6 ay düzenli kullanılması ve sonrasında hekim muayenesine gelinmesi gereklidir. Plak kullanımına devam edilip edilmeyeceğine ya da ne kadar süre ara verileceğine söz konusu hekim muayenesinde karar verilir.