Diş Eti Hastalıkları Tedavisi (Periodontoloji)

Diş Eti Hastalıkları Tedavisi (Periodontoloji)

Diş eti hastalıkları, dişin çevre dokularının enfeksiyonu, ağrısı ve şişliği olarak tabir edilir. Diş eti sağlığının estetik diş hekimliğinde de önemi büyüktür.Sağlıksız bir dişetiyle güzel bir görünüş sağlamak mümkün değildir ve en önemlisi ağız ve diş sağlığı diş etiyle başlar. Genel olarak diş eti hastalığının iki çeşidi vardır; Gingivitis ve Periodontal Hastalık.

Gingivitis diş eti iltihabı demektir ve diş çevresi ile diş etinin çok kırmızı ve şiş olması ile belirti verir. Çoğu kez bu tip şişkin diş etleri fırçalarken kanar. Uzun dönemlik gingivitis periodontal hastalığa dönüşebilir. Birçok periodontal hastalık vardır ve hepsi dişleri destekleyen çevre dokuları etkiler. Hastalığın ilerleyen safhalarında dişi destekleyen kemikte kayıplar yaşanır ve zamanla hastalık tedavi edilmezse diş kaybedilir.

Bu sebeple de diş eti hastalıklarının tanısı ve tedavisi oldukça önemlidir.

Diş Eti Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

Neredeyse tüm diş eti hastalıklarının nedeni mikrobiyal dental plaktır. Plak, her gün dişlerin ve diş etlerinin yüzeyinde oluşan bakteri film tabakasıdır. Film tabakası içerisindeki bakterilerin birçoğu zararsızdır, ancak bazı bakterilerde diş eti hastalığına neden olur. Diş eti hastalığından korunmak istiyorsanız, her gün dişlerinizde biriken plağı etkin bir şekilde temizlemeniz gerekmektedir. Bu işlemin fırçalama ve diş ipi kullanımı ile yapılması gerekir..

Diş Eti Hastalığı Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Ne yazık ki diş eti hastalığı ağrısız devam eder ve eğer müdahale edilmezse oluşacak hasarlardan haberdar olamazsınız. Ancak bazı durumlarda bakteriler daha aktif olurlar. Bu durum daha ağrılı bir diş etin hastalığına sebep olur. Bu gibi durumlarda diş eti apseleri oluşabilir ve diş etinden akışkan kıvamda iltihabi bir oluşum akar. Yıllar geçtikçe, dişi çevreleyen kemik dokusu kaybedilebilir. Uzun süre tedavi edilmeyen durumlarda, tedavi çok zorlaşabilir veya sonuç alınamayabilir.

Diş Eti Rahatsızlığının Semptomları Nelerdir?

-Diş eti çekilmeleri

-Sürekli diş eti kanamaları

-Diş ve diş eti ara bölgesinde iltihabi oluşum

-Kötü koku ve tat alma duyusunun işlevsizliği

-Mevcut dişlerde sallanmalar ve yer değiştirmeler