Diş Beyazlatma (Bleaching)

Diş Beyazlatma (Bleaching)

Dişlerin rengi mine ve dentin yapısı nedeni ile ya da diğer çeşitli nedenlerle normalden daha koyu bir renk alabilir. Bu rengin giderilmesi için yapılan işlemlere diş beyazlatma – bleaching denir.

Estetik diş hekimliğinin en önemli hizmetlerinden biri olan diş beyazlatma işlemi ile 9-10 tona (3m skalasında) kadar beyazlatma, dişe zarar vermeden yapılabilmektedir. Diş beyazlatma sırasında kullanılan materyaller, profesyonel kullanım içindir ve mutlaka diş hekimi muayenesi sonrasında kişiye özel hazırlanan ilaçlarla yapılmalıdır.

Diş hekimi kontrolü altında yapılmayan kozmetiklerde satılan ajanlar çok etkisizdir ve diş yapılarına zarar verdikleri bilinmektedir.

Dişlerin üzerine biriken gıda artıkları, çay, kahve, sigara kullanımı ve fırçalama alışkanlığına bağlı olarak meydana gelen lekelenmeler, muayenehanede yapılacak diştaşı ve plak temizliği ve sonrasında yapılacak cilalama işlemi ile temizlenir. Bu işlemlerden sonra dişler diş beyazlatma işlemi için hazır hale gelmiş olur.

Evde Uygulanan Beyazlatma

Diş Hekiminin yönlendirmesi ve talimatları ile kişinin evde uygulayacağı yöntemdir. Hasta ağzından alınan ölçü ile, kişiye özel bir beyazlatma plağı hazırlanır. Gece yatarken bu plağın içine su esaslı beyazlatıcı ilaç konup gece boyu ağızda kalan plak ve ilaç ile dişlerde beyazlatma elde edilir. Bu işlemin dişlerin beyazlama miktarına göre ve istenen sonuca ulaşmaya göre 7 – 10 gün süre ile uygulanması gerekir.

Klinikte Uygulanan Beyazlatma

Beyazlatmanın hızlı olması istendiğinde Diş Hekimi tarafından uygulanan Beyazlatma işlemidir. Diş etleri izole edilip dişlerin üzerine ilaç sürülür ve ilacın etkinliğinin artırılması için mavi lazer ışık uygulanır. 

Kliniğimizde de lazerle beyazlatma işlemi yapılmaktadır. Tekrarlayan seanslar sonrasında istenen beyazlık elde edildiğinde işleme son verilir. Ancak son araştırmalar, ofis tipi diş beyazlatma sonrası, ev tipi diş beyazlatma yönteminin de destek olarak devam ettirilmesini önermektedir.

​Diş Beyazlatma Uygulamasında Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

• Beyazlatma işlemi mutlaka Diş Hekimi kontrolünde, verilen talimatlara harfiyen uyularak yapılması gereken bir işlemdir.

• Dişlerde bulunan çürükler, çatlaklar, kırık bölgeler, kullanılan kimyasal maddenin buralarda etki edip hasara yol açmasına neden olabilir. Bu tür diş problemlerinin mutlaka beyazlatma işleminden önce ortadan kaldırılması gerekir.

• Beyazlatma işlemi sırasında çay, kahve, sigara gibi renklendirici gıdalardan uzak durulmalı, düzenli fırçalama ve bakım işlemleri itinalı bir şekilde uygulanmalıdır.