Çocuk Diş Hekimliği (Pedodonti)

Çocuk Diş Hekimliği (Pedodonti)

Pedodonti, bebeklik döneminden erişkinlik dönemine kadar geçen süreçte (0-14 yaş) bebeklerin süt dişlerinden başlayarak diş sağlığını korumayı ve oluşabilecek hastalıkları önlemeyi amaçlar.

İlk Pedodonti Kontrolü Ne Zaman Yapılmalıdır?

Bebeğin ilk dişi çıktıktan sonra Pedodonti kontrollerine başlamak uygundur.

Pedodontinin Hangi Alanları Kapsar?

* Süt dişleri ve kalıcı dişlerdeki kanal tedavisi

 *Diş Çekimi

* Çocuklarda görülen diş kırılmalarının tedavileri

 *Dişlerde oluşan renklenmelerin tedavisi

 *Fissür örtücü uygulamaları

 *Kron Kaplamaları

 *Flor uygulamaları

 *Bruksizm tedavisi

Pedodonti Hekimlerinin Önerileri Nelerdir?

Bebeğin dişleri çıkmaya başladıktan sonra dişlerin ıslak bir bezle temizlenmesi uygun olacaktır. Ayrıca bebeğe sürekli tatlı içecekler (şerbet, meyve suyu gibi ) verilmemelidir. Aynı zamanda bebek 1 yaşını geçtikten sonra biberon kullanımına son verilmeli ve çocuğun bardak yardımıyla sıvı gıdaları alması sağlanmalıdır.

Annelerin en sık yaptığı hatalardan biri ise biberon mamasını hazırladıktan sonra sıcaklığı kontrol için kendi ağzına biberonu sokmasıdır. Bu durum doğal olarak yetişkin ağzındaki bakterilerin çocuğa geçmesine neden olur ve son derece olumsuzluk içeren bir harekettir. Bunun yerine mamanın sıcaklığı el üzerine dökülerek ölçülebilir ve çocuğun gereksiz bakteri alması engellenebilir. Çocuğunuzun ağız sağlığından endişe duyduğunuzda, yetişkin döneminde büyük sıkıntılar çekmemesi adına Pedodonti uzmanıyla görüşmeniz ve önlem almanız gerekir.